VN Portugalske

Oliveira ponižal konkurenco, Ducati konstruktorski prvak
22.11.2020 17:47 Artur Švarc

Končana je ena najbolj nenavadnih in zanimivih sezon MotoGP. Domačo dirko je suvereno dobil Miguel Oliveira, ki je vodil od štarta do cilja.

Kar je najbolj zanimivo, Miguel Oliveira do današnje dirke kljub zmagi v Avstriji še ni nikoli vodil na dirki MotoGP. Tech3 zapušča in se seli v tovarniški KTM z dvema zmagama. Družbo na odru za zmagovalce sta mu delala še Jack Miller, ki je v zadnjih ovinkih prehitel Morbidellija, ki je bil tretji.

Millerjev dosežek je Ducatiju omogočil prvi konstruktorski naslov po 2007, ob dejstvu, da sta imela Suzukija danes zelo slab dan.

Oliveira je najbolje potegnil s štarta pred Morbidellijem in Millerjem, Mir pa je bil v vpleten v trčenje z Bagnaio. Kontakt v desnem ovinku je Italijanu prinesel izpah rame, svetovni prvak pa je bil dva kroga pozneje še enkrat vpleten v kontakt z Zarcojem in je odpeljal s proge, pri čemer je z 12. mesta padel nazaj na začetno 20.

Oliveira je v ospredju prevzel nadzor nad dirko in je po dveh krogih že vodi sekundo in pol, s hitrimi in konstantnimi krogi je Portugalec prednost povečeval do zadnjih dveh krogov in je znašala že skoraj pet sekund.

Morbidelli je celo dirko zadrževal Millerja, a je Avstralec v 13. ovinku zadnjega kroga v levo presenetil Italijana in prišel pred njega. Kljub temu, da je Morbidelli padel na tretje, je brez težav potrdil naslov podprvaka in najboljšega netovarniškega dirkača.

Pol Espargaro je svojo pot pri KTM-u zaključil na četrtem mestu in končal kot peti v prvenstvu, za njim je v cilj pripeljal Nakagami. Dovizioso se je na zadnji dirki z 12. prebil na šesto mesto, deseterico zaključujejo še Bradl, Aleix Espargaro, Alex Marquez in Johann Zarco.

Vinales in Rossi sta osvojila 11. in 12. mesto, za njima se je zvrstil novi testni voznik Yamahe, Cal Crutchlow. Crutchlow je na začetku vozil celo na četrtem mestu, a je potem potonil na 13., pred še enkrat slabim Quartararojem in Rinsom s Suzukijem.

Quartararo je ob še eni polomiji kljub trem zmagam v sezoni prvenstvo, za katerega se je na začetku ob odsotnosti Marqueza zdel kot favorit, končal na osmem mestu.